Sık Sorulan Sorular PDF Yazdır e-Posta
Tarifçi tarafından yazıldı.   

Ekmek Nedir: Un, Su, Tuz ve Mayanın uygun sıcaklıkta ve sırada bir araya getirilip yoğrularak hamur elde edilmesi, sonrasında mayalanması için yine uygun sıcaklıkta beklenilip fırında pişirilmesi ile elde edilen ürüne "Ekmek" denir. Katkılı ve Katgısız olmak üzere iki genel çeşidi vardır. Katgısız olanı içinde sadece Un, Su, Tuz ve Maya vardır. Katgılı olanında ise bunlara ilaveten C vitamini, Malt unu, Fungal alfa amilaz, ilave edilir.

 

Artisan Ekmeği Nedir: El yapımı, küçük miktarlarda ev tüketimi için üretilen koruyucu ve diğer katkı maddeleri eklenmeden yapılan ekmek.

 

Hangi Unu Tercih Etmeliyim: Ekmeklik Un, Genel amaçlı un (Tip 650) kullanmak birinci tercihiniz olsun, sonrasında ise baklava, börek, kek, hamur işleri, Özel amaçlı un Tip 550 kullanılabilir. İkisinde de istenilen sonuç alınır ve lezzetli olur.

 

Un nasıl kullanılmalı: Kullanmadan önce mutlaka havalandırılmalı, paket içindeki sıkılığı alınmalı.

 

Unu nasıl ölçeriz: Ev tipi küçük mutfak terazileri yada Ekmek yapma makinaları kutusu içinden çıkan CUP adı verilen ölçü bardağı ile ölçme yapmalısınız.

 

Unu nasıl muhafaza etmeliyim: Kuru, serin ve doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde, kendi ambalajında saklayabilirsiniz.

 

Ekmek yapma makinalarının çalışma prensibi nedir?:

1. Karıştırma

2. İlk yoğurma

3. Dinlendirme

4. İkinci yoğurma

5. İlk kabarma

6. İkinci yoğurma

7. İkinci kabarma

8. Pişirme

9. Sıcak tutma

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile