Ciabatta PDF Yazdır e-Posta
Tarifçi tarafından yazıldı.   

ciabatta-ekmegi(Moulinex HBB & Pide Ekmek Yapma makinesi içindir)

Bu geleneksel İtalyan ekmeği adını yassı, oval biçiminden alıyor. Ciabatta İtalyanca'da terlik anlamınageliyor. Hafifbir tada sahip olan bu ekmek karamelize yumuşak kabuğu lle de oldukça lezzetli ! Tercihe göre sıcak veya soğuk olarak yenebllen Ciabatta sizi İtalyaboyunca enfes bir lezzet turuna çıkartacak.

MALZEMELER

Su 450 ml
Zeytinyağı 70 ml
Tuz 15 gr
Beyaz un 760 gr
Kuru maya 10 gr

 

 

HAZIRLANIŞI

Su, zeytinyağı ve tuzu bu sırayla pişirme haznesine koyun.

Daha sonra bu karışıma unu ve kuru mayayı ekleyin. Program 13'ü (kabarmış hamurlar) seçin ve "başlama-durma"düğmesine basın.

1 saat sonra makineyi kapatın ve hamuru pişirme haznesinden alın. Düz bir zemini unlayın ve hamuru bu zemin üzerinde 8 ruloya ayınn. Rulolann üzerine temiz bir bez örtün ve şişmesi için 1 saat oda sıcaklığında bekletin.

Fırını 240 dereceye ayarlayın. Fırının ısısı istenilen dereceye geldiğinde rulolann üzerine bir fırça yardımıyla zeytinyağı sürün ve fırın tepsisine yerleştirilmiş rulolan fınna verin.

Fırının içerisine bir kap su yerleştirin. Bu fırının nemini koruyacaktır.

Rulolan yaklaşık 25 dakika fırında pişirin. Fırından çıkardıktan sonra soğuması için tezgahta bekletin.Not: Ciabatta'nın özelliği fazla kızarmarlan kabuğunun pişmesidir. Bunun için pişirme sırasındaiçine kürdan veya bir çubuk batırarakpişme derecesini test edebilirsiniz. Kabuğu hafif kızarmış, krem rengi unlu bir görüntüye sahip olmalıdır.

 

Tariflerini bizimle paylaştığı için Yuva Maya Teşekkür ederiz.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile