EYM'da Ekmek Yapımı || Videolu Anlatım PDF Yazdır e-Posta
Tarifçi tarafından yazıldı.   

ekmek Merhaba, Uygulamalı olarak Ekmek Yapma Makinasında (EYM) ekmek yapımını anlatıyorum. Öncelikle malzemelerimiz. (Makinamız:Moulinex Home Bread XXL) 1+1/8 cup ılık su, 3 cup un, 2+1/2 TBSP zeytin yağı, 2+1/2 TBSP toz şeker, 1+1/2 TSP tuz, 1+1/4 TSP instant maya.

Bu malzemelerden ekmek yapımının videolu anlatımı aşağıdadır. 

Dim lights Embed Embed this video on your site

 

MalzemelerYazılı Anlatım

Adım 1. 1 Cup ılık suyu pişirme haznemize dökün (300 ml)

Adım 2. 1/8 Cup ılık suyu pişirme haznemize dökün (40 ml)

Toplamda 1+1/8 Cup su döktünüz. (340 ml)

Adım 4. 2+1/2 TBSP zeytin yağını suya ilave edin

Adım 5. Ayrı bir kaba 2+1/2 TBSP toz şeker ve 1+1/2 TSP tuz koyun.

Adım 6. Şeker ve tuzu karıştırın.

Adım 7. 2 Cup Unu pişirme haznemizdeki Su+Yağ karışımının üstüne dökün.

Adım 8. Unun üstüne ayrı kapta karıştırdığımız Şeker ve Tuz karışımını dökün.

Adım 9. Bunlarında üzerine 1 Cup daha Un dökün.

Adım 10. 1+1/4 TSP instant mayayı en üste dökün.

Adım 11. Makinayı Menü 1, 750gr, 2 nolu pişirme ye ayarlayıp açma düğmesine basın.

 

Bu makinalarda sabit sorun üzerinin kızarmamasıdır, çözümü ise,

- Pişme işlemi bittikten sonra makinayı kapatın Menü 14 ilave pişirmeye ayarlayıp tekrar makinayı açıp 10 dakika daha pişirin.

 

Önemli Not: Su mutlaka bilek değebilecek kıvamda ılık olmalı, Pişme bittikten sonra mutlaka 10 dakika içinde makinadan çıkarın yoksa nemlenme olup ekmeğinizin altı ve yanları nemlenir.

 

 

 

Yorumlar  

 
0 # Kolay GelsinEkmek Tarifleri 12-02-2011 01:59
Evimize girmeye başlayan ekmek yapma makinalarında sık karşılaşılan sorun hevesle aldığınız anda yaptığınız ilk denemelerin kötü sonuçlanması. İşte burada sizin için denenmiş tariflerimiz yardımınıza koşuyor. Gerek videolu gerekse yazılı anlatımlar ile size ekmek yapmanın püf noktalarını ve işlem sırasını anlatıyoruz. Şimdiden kolay gelsin ve Afiyet olsun. :-)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-1 # tşklervolkan 09-02-2012 22:13
güzel bir paylaşım bugün itibariyle aldığım eym siyle şimdi denemyi düşünüyorum.aslında biraz önce yaptım sinbo kitapcığında tam buğday ekmeği tarifini uyguladım denilenin aynısnı yaptım ama sonuç hüsran hem kabarmadı hemde aşırı tuzlu bir dilim yedim 1 saattri boğazmın acısı geçmedi nerde yanlış yaptık bilemiyorum bu arada 2 ufak ölçek tuz ve 2 ufak ölçek toz maya kattım öyle yazıyordu..biraz sonra beyaz unlada sizinkini deneyeceğim inşallah bu sefer yapabilirim.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # ÜzüldümEkmek Tarifleri 10-02-2012 00:15
Ekmek yapmaya başlayanların genelde ilk tecrübeleri çok iyi sonuç vermiyor, deneme yanılma ile her kişi kendi tecrübesini oluşturuyor. Bu tariflerde benim kendi tecrübelerim, siz bunlara değişiklikler yaparak geliştirebilirs iniz. Tam buğday unu karışımı ile yapmak istediğiniz ekmek ile ilgili yorumunuzu okudum. Bana sorarsanız bu tür karışımlar yerine kendimiz malzemeleri katarak ekmek yapmamız daha doğru, çünkü karışımlarda içindeki malzemelerin miktarlarına müdahale edemiyoruz ve yine ilave malzeme eklediğimizde sonucu kestiremiyoruz. Bu tarifi deneyeceğinizi yazmışsınız, sonucu da burada paylaşırsanız sevinirim. Kolay gelsin.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # beyaz ekmek denemsivolkan 10-02-2012 08:25
cevabınız için tşk ederim.evet dün beyaz ekmek tarifiniz aynen uyguladım gece 4 bitti: ) sağolsun annem çıkarmış sabah kalktığımda gayet bir güzel ekmek olmuşştu yalnız kova tam olarak kabarmamıştı yani yarıdan biraz daha fazla ekmek çıktı acaba tam dolması mı gerekiyordu bilmiyorum kısacası sonuçta ekmeğimizi kahvaltımızda yemiş olduk biraz ağır olsada :) ağırlıktan kastım tabiri caizse gülle gibi olmuştu içi hamur değil fakat ekmeğin içi yoğundu böyle nasıl desem nişasta ekmek olur halk ekmeklerde onlar gibi olmuştu plastik gibi yani :) siz anlamışsınızdır sanırım .bunun dışında bir sorun yok yani yenmeyecek gibi değildi belki de alabileceğim bu makinlerden en iyi sonuç buydu yada bunuda beceremedim bilemiyorum takdiri size bırakıyorum : )
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # beyaz ekmek denemsivolkan 10-02-2012 08:27
benim makinem sinbo 1405 di heralde yani sonu 5 li olan model std..ve ekmek siizn resimlerden görünen ekmekten 5 cm kadar daha kısa oldu ..
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # EYM hakkındaEkmek Tarifleri 12-02-2012 01:12
Ekmek yapma makinanız Sinbo, bazı ziyaretçilerimi z sinbo yada arçelik hakkında olumsuz yorumlarda bulundular, fakat bu alınmış bir malı "e napalım, çöpemi atalım" anlamını çıkarmamalı. Ekmek yapabilmek için tecrübe ve şans :) da önemli, mutlaka ekmek yapma makinanızla başarılı ekmekler yapacaksınız, işte o zaman makinayı sevmeye başlayacak kendinizle guru duyacaksınız. Temelde her makinanın pişirme tekniği aynıdır, karıştırma, mayalama, pişirme, kızartma gibi fakat buradaki her aşamanın süresi farklıdır, o sebeple, moulinex makinada yapılan ekmek ile sinboda yapılan ekmek aynı olmayabilir. bu deneme yanılma ile bulabileceğiniz birşeydir, hamurunuz çökmesi ve katı olması mayalanmadan olacağını düşünüyorum, başka programlarda deneme yapın. birde öyle deneyin, sonuçta aldığınız bu ekmek yapma makinasını kullanacaksınız , kendinize göre tecrübeler edinin, hatta ilk yapacağınız başarılı ekmeğin tarifini bize yollayın buradan sizin adınızla yayınlayalım, böylece sinbo eym için bir örnek teşkil etsin. Şu yazıyıda incelemenizi öneririm. http://www.ekmektarifleri.com/eym-kullanim-ipuclari/ekmek-yapma-makinasi-eym-kullanim-ipuclari.html
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # denemevolkan 12-02-2012 09:57
tşk ederim gönderdiğiniz makaleyi okudum çok açıklayıcı oldu bir kaç ekmek yaptım sizinki kadar olmasada fena olmadı ama aldığım tüyolarla daha güzel sonuçlar alacağıma eminim gerçekten dediğiniz gibi makineyi sevmeye başladım üretip yediiğim ekmekse ayrı bir gurur verdi bana.tavsiyeleriniz dikkate alarak tekrar ekmekler denicem güzel sonuç alırsam menuniyetle size mail olarak gönderirim bundan da gurur duyarım .
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # ekmekfadime 24-04-2012 10:54
merhaba fakir marka ekmek yapma makınası aldım her denemem hüsranla sonuçlandı ekmeğin üzeri kesinlikle kabarmıyor ve kabuk bağlamıyor sizin tarifiniz gayet acık çok tşk ederim şimdi birde bunu deniyecem ölcüler aynı yaptım bende ama sizin sıralamanızı uygulamamıştım ekmeğin neden üzerinin kabarmadıgı çöktüğü hakkında bana bilgi verebilirseniz çok memnun olurum tşkler paylaşımınız için
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Mayası fazladırEkmek Tarifleri 24-04-2012 18:11
Mayayı kontrol edin, taze olsun ve fazla koymayın, Üzerinin çökmesinin sebebi mayanın fazla olmasıdır, mayayı azaltıp öyle deneyin.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Essenso da tam bugdaySandy 31-07-2012 04:00
Bu tarifin aynisini sadece tam bugday unu kullanarak essenso da yaptim sinuc husran oldu!!!
Acaba makinami bozuktur? 2 kez denedim... Makinayi geri vericem....
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Essenso da tam bugdaySandy 31-07-2012 04:04
Yukaridaki tarifin aynisini tam bugday unuyla essenso da denedim sonuc husran oldu... Acaba makina mi bozuktur?
Geri vermeyi dusunuyorum makinayi, 2 kere de ayni sey oldu...

Filri olan?
Yaa essenso da tam bugday ekmeyi yapmis olan var mi?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Essenso hiç cevap vermiyorEkmek Tarifleri 31-07-2012 05:38
Essenso müşteri hizmetleri pek cevap veren bir firma değil, genelde esseso markalı ürünleri sorunlu bir firma. Yukarıdaki tarif denenmiş bir tariftir, tam buğday unu kullanmanız sonucu değiştirmez. Yine sizin gibi sorunu olan misafirlerimiz için en az 2 kere essenso'ya mail attım ama geri dönüş yapmadılar. bu mesajınıza istinaden hemen bende bir defa daha mail atıp, cevabı burada paylaşacağım.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Uzaklardan !Fatih 02-03-2013 12:38
Maalesef yaşadığım ülkede bizim bildiğimiz anlamda ekmek olmadığı için, bir ekmek yapma makinesi temin ederek, yukarıdaki tarifi denedim. Ancak ekmeği yaparken, 2 Cup Beyaz Un, 1 Cup tam buğday unu kullanarak yaptım. Dahası suyu %25 oranında Pastorize sütle karıştırdım. Sonuç harikulade oldu ! Tarif için teşekkürler.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # ABD, ilk denemeZeynep 11-06-2015 17:13
Merhaba, burada ekmek bulabilmek gerçekten sıkıntı. Damak tadımıza uygun değiller. Biz de ekmek makinesi alanlar kervanına katıldık mecburen. Oster marka makineyi dün akşam denemek için kendi kılavuzundaki tarif yerine Türkçe sitelerden birinden bir tarif bulayım dedim. Bütün Ölçüleri aynen ve söylediğiniz sırada uyguladım. Ekmek çok lezzetli oldu. Sadece üst kısmında hafif bir balon durumu vardı ufak bir çukur oldu, sebebi belki mayadır. Buradan kavanozda EYM leri için satılan mayalardan aldım. Bilemiyorum. Onun dışında ekmek hem makinenin penceresine kadar kabardı hem tuzu hem de yumuşaklığı çok yerindeydi. Teşekkürler, emeğinize,elini ze sağlık..
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile